Fotografia jedzenia, to na prawdę trudna sztuka. Lecz nie potrzebujesz wielkiego osprzętu aby wyglądało smacznie i apetycznie. Tak na prawdę możesz zrobić świetne zdjęcie, zwykłym, budżetowym smartfonem.

W dobie instagrama kultura robienia zdjęć jedzenia, stała się wręcz nieunikniona. Prawie każdy z nas, idąc do restauracji – zanim zacznie jeść danie, robi mu zdjęcie. Ba! Nieraz zdarzyło mi się zapytać nawet kelnera, które danie będzie wyglądało najlepiej na zdjęciach! To norma.

Jedzenie w restauracjach w dzisiejszych czasach musi wyglądać coraz lepiej. Czym lepiej wygląda, tym większe szanse, że klient wstawi fotkę na insta i zareklamuje lokal.

Pierwszym punktem który musisz spełnić to ŚWIATŁO 

Nie, nie potrzebujesz 4 wielkich lamp do oświetlenia jednego talerza. Wystarczy ci światło zastane. Jeśli jesteś w domu, podejdź do okna gdzie masz pięknie rozproszone światło. Jeśli jesteś w restauracji, wybierz stolik najlepiej przy oknie, lub w miejscu w którym pada klimatycznie światło. Zależy jaki efekt chcesz osiągnąć, pokażę wam na przykładzie.

Po lewej w restauracji zastałem światło punktowe, od góry prostopadle do stolika. Ustawiając odpowiednią ekspozycję aparatu, bylem wstanie osiągnąć efekt gdzie wszystko poza strumieniem światła znikło w ciemności. Zdjęcie złapało klimatu i posiada swój własnych charakter. Po prawej natomiast zastałem restaurację z wielkimi przeszkleniami. W takim wypadku nie musimy tak na prawdę nawet myśleć o zdjęciu. KLIK i gotowe. Światło pięknie się rozproszyło na kanapce, a dodatkowo powstało fajne odpicie w blacie stołu.

Jeśli fotografujesz przy oknie, ustaw potrawę tak, aby okno było po prawej lub lewej stronie! Dzięki temu otrzymasz swobodne przejście między oświetloną stronę i delikatnie zaciemnioną.

Zadbaj o TŁO

Możesz użyć na prawdę wszystkiego! Starego stołu, pościeli, czy ręczników kąpielowych czy zwykłego szarego papieru. Jeśli nie chcesz wydawać milionów, poszukaj ciekawych tkanin w sklepach z tanią odzieżą.

Kąt robienia zdjęcia i „śmieci” w tle. To dwa najbardziej popularne błędy osób robiących zdjęcia jedzenia, jakiekolwiek zdjęcia. Zadbaj o to aby w tle zdjęcia nie znajdowały się żadne nie potrzebne przedmioty, na przykład worek śmieci na podłodze, którą przez przypadek widać w kadrze.
Drugim ważnym elementem zdjęcia jest kąt trzymania aparatu. Możesz zdjęcie wykonać bezpośrednio z góry, lub pod kątem – lecz pamiętaj aby potrawa nie „latała”, zachowuj kąty proste i linie.

Po zrobieniu zdjęcia, musimy poświęcić jeszcze chwilkę na obróbkę, lecz ten temat poruszę w kolejnym wpisie. Opowiem Ci jakich aplikacji mobilnych używać, a jeśli fotografujesz aparatem – w czym je obrabiać na komputerze.

Leave A Comment

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *